Σε ενδιαφέρει μια καριέρα στις Περιβαλλοντικές Επιστήμες; Μίλησε μαζί μας!

Αν απέναντι στην περιβαλλοντική πρόκληση θες να έχεις ενεργό ρόλο και σκέφτεσαι τις περιβαλλοντικές σπουδές, σου δίνεται ένα μοναδικό προνόμιο: Να μιλήσεις με εκπροσώπους από το Τμήμα Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Αιγαίου μέσω της εφαρμογής 100mentors
Το 100mentors είναι μια πλατφόρμα, στην οποία δίνεις τα στοιχεία του background και του στάτους σου, των σπουδών σου, των προτιμήσεων σου και η πλατφόρμα συνδέει τον χρήστη, είτε αλγοριθμικά, είτε χειρωνακτικά (manually) με ανθρώπους-πρότυπα (mentors) που αντιστοιχίζονται με τα ενδιαφέροντα του.

ΝΕΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ – Troumbis et al- Public perceptions towards biodiversity crime

Troumbis, A.Y., Iosifidis, S. & Kalloniatis, C. (2022) Uncovering patterns of public perceptions towards biodiversity crime using conservation culturomics. Crime Law & Social Change

Abstract
This paper examines aspects of the relationship between (1) the recently typified form of biodiversity crime, (2) information made available to the public through the Internet, and (3) cultural dynamics quantified through info-surveillance methods through Culturomics techniques. We propose two conceptual models: (1) the building-up process of a biodiversity crime culturome, in some language, and (2) a multi-stage biodiversity conservation chain and biodiversity-crime activities relating to each stage. We use crowd search volumes on the Internet on biodiversity crime-related terms and topics as proxies for measuring public interest. The main findings are: (1) the concept of biodiversity-crime per se is still immature and presents low penetration to the general public; (2) biodiversity-crime issues, not recognized as such, are amalgamated in conservation-oriented websites and pages; and (3) differences in perceptions and priorities between general vs. niche public with particular interest(s) in environmental issues- are discernable.

Άρθρο για τη σημαντικότητα της βιοστατιστικής στο Βήμα Science

Άρθρο στο ΒΗΜΑ Science/BHΜΑ της Κυριακής (17.04.2022) των Π. Δημητρακόπουλου (Καθηγητή Τμήματος Περιβάλλοντος) και Γ. Κόκκορη (Αναπληρωτή Καθηγητή Τμήματος Ωκεανογραφίας και Θαλασσίων Βιοεπιστημών) στο Βήμα Science/Βήμα της Κυριακής (17.04.2022) για τη σημαντικότητα της βιοστατιστικής

Η έρευνα του Τμήματος Περιβάλλοντος για τις τοξίνες στο ΒΗΜΑScience

Παρουσίαση στο BHMA Science του ερευνητικού προγράμματος ZeroPM (Persistent and Mobile Substances)στο οποίο συμμετέχουν οι καθηγητές του Τμήματός μας κ.κ. Α. Στασινάκης, Σ. Βακάλης, Μ. Φουντουλάκης και Ο.Ι. Καλαντζή

Το Πανεπιστήμιο Αιγαίου στην οκτάδα των καλύτερων Ελληνικών ΑΕΙ

Το Πανεπιστήμιο Αθηνών, το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, το Αριστοτέλειο Παν. Θεσσαλονίκης, το Παν. Κρήτης, το Παν. Μακεδονίας, το Παν. Πατρών, το Οικονομικό Παν. Αθηνών και το Παν. Αιγαίου αποτελούν τη χρυσή οκτάδα των ελληνικών πανεπιστημίων.  Αυτό προκύπτει από την κατάταξη των ιδρυμάτων με βάση τη μοριοδότησή τους όχι με αντικειμενικά κριτήρια (π.χ. αριθμός φοιτητών και προσωπικό) αλλά με ποιοτικά κριτήρια. Διαβάστε περισσότερα στην εφημερίδα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

Call for Expression of Interest – Master of Science (M.Sc.) in « Global Environmental Change, Management and Technology – Research in Environmental Sciences Direction»

The Department of Environment, University of the Aegean (Mytilene, Lesvos island, Greece) offers a post-graduate course leading to the award of a ‘Master in Science (M.Sc.) in Global Environmental Change, Management and Technology, for the academic year 2022-2023.

Please find here the call for Expression of Interest for the Research in Environmental Sciences Direction